فهرست

با كتابداران

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست

تجربه حضور کتابداران در فضای مجازی در آینده به کمک کتابخانه‌ها می‌آید

علی‌اصغر کریمی با اشاره به دستاوردهای حضور کتابداران در فضای مجازی، از کسب تجارب ارزنده و بهره‌برداری از آنها در آینده کاری‌شان تأکید کرد.

علی‌اصغر کریمی کتابدار کتابخانه عمومی قائم‌مقام فراهانی شهرستان فراهان (استان مرکزی) در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به تجربه فعالیت در فضای مجازی پس از تعطیلی کتابخانه‌ها به دلیل شیوع کرونا بیان کرد: پس از وضعیت غیرمترقبه پیش آمده و عدم فعالیت کتابخانه‌ها نمی‌شد کتابخانه و اساساً کتاب را به فراموشی سپرد. هرچند در گذشته فعالیت و برگزاری برنامه‌های فرهنگی در فضای مجازی به کرات تجربه شده اما نمی‌توان کتمان کرد که در ابتدای راهیم و نیازمند کسب تجربه بیشتر هستیم.

وی در ادامه افزود: پس از چند هفته فعالیت و حضور در فضای مجازی که عمدتاً به معرفی کتاب در موضوعات تاریخی و ادبیات داستانی گذشت و کسب تجربه ارائه این معرفی‌ها به شیوه‌های گوناگون از قبیل: صوتی، تصویری و پی‌دی‌اف طبعاً با چگونگی ارائه مطالب، نیازهای مخاطبان و محدودیت‌های پیش‌رو بیشتر آشنا شده‌ایم؛ شناختی که قطعاً با گذر از این روزها و در آینده می‌تواند کمک‌های فراوانی برای حضور در این فضا برای ما کتابداران باشد.

این کتابدار با اشاره به ظرفیت‌های فضای مجازی در کمک به کتابخانه‌ها خاطرنشان کرد: برای اثرگذاری بیشتر می‌توان فعالیت‌ها و ارائه خدمات در فضای مجازی را در یکی از پیام‌رسان‌ها که بیشتر مردم در آن حضور دارند را به صورت متمرکز پیگیری کرد.

کریمی در پایان خاطرنشان کرد: حضور در یک پلت‌فرم ثابت و پرطرفدار می‌تواند کار کتابداران و اساساً نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حوزه کتاب و کتابخوانی را در بالاترین کیفیت ممکن در معرض دید اقشار مختلف مردم و گروه‌های مختلف سنی قرار دهد.